• Magunkról• Oldaltérkép• Kapcsolat
HÍREK MÁS PERSPEKTÍVÁBÓL
Nagyvilág | Gazdaság | Biztonságpolitika | Kultúra és Társadalom
[Hangos magazin] A hunok Nanxi faluban élő leszármazottai
2015-05-22 14:48:00
CRI


Nanxi falu Anhui tartomány délnyugati Dongzhi megyéjében fekszik, ezért Nanxinak, szó szerint: déli pataknak hívják. Az itteni patakok délkeletről északnyugati irányba futnak át a falun. A legutóbbi években felfedezett helybeli lakosak családi genealógiai könyvei és a tudósok kutatásainak eredménye azt mutatják, hogy ebben az átlagos faluban az ősi hsziungnuk, vagyis az Ázsiában maradt hunok leszármazottai élnek. A Nanxi faluban élő lakosok túlnyomó része Jin vezetéknevű. A Nanxi Jin család genealógiája szerint a Jin vezetéknevű falusiak Jin Midinek, a hsziungnu Xiutu király fiának leszármazottai. A hsziungnuk ősi lakhelyén ma egy átlagos anhui kis falu áll. A „hsziungnu faluban" született fiatalok túlnyomó része más városban, tartományban dolgozik migráns munkavállalóként. Az itt maradt Jin vezetéknevű falusiak azonban ma is őrzik a hegyekben megbújó ősi falut.

Jin Chuan'gen egész családjával – négy fiatalabb testvérével, a feleségével és két lányával – lakik Nanxi faluban egy 70 négyzetméteres lakásban. Az utóbbi két évben még egy új kis házat építettek.

„Tényleg nagy zsúfoltság volt, mielőtt ezt a kis házat építettük. Az egész faluban nem volt ennyire zsúfolt hely. Nagyon gyengén látok, születésemtől retinaproblémáim vannak. A családom mindegyik tagja ilyen problémával küzd. Nehéz az életünk."

Jin Chuan'gen tavaly kérelmet nyújtott be a helyi közigazgatási hivatalhoz romos épületek felújítására. 20 ezer jüan támogatást kapott, ami biztosította a kétszintes kis ház felépítését. Most ott áll a kis ház a régi mellett, de új probléma adódott.

„A kétszintes kis ház miatt az állam által adott minimális létszükségleteket valószínűleg nem kapjuk majd meg. Hiszen az illetékes szabályzat alapján ha az ember többszintes házzal vagy személyautóval rendelkezik, akkor nem részesülhet a minimális létszügségletekben. De ha nem építettük volna meg ezt a házat, akkor hogyan férhet el nyolc ember ilyen kicsi lakásban?"

Jin Chuan'gen és az új kis háza

Hamarosan befejeződik az építési munka, Jin Chuan'gen pedig megpróbál beszélni a helyi kormányzattal, hogy vegyék fontolóra a család kivételes helyzetét, és továbbra is lássák el a család tagjait a minimális létszükségletekkel, ami a legalapvetőbb anyagi szükségleteket biztosítja.

Nanxi falu lakosai főleg teaszedéssel, repce- és gyapottermesztéssel foglalkoznak. A faluban több mint 180 család (kb. 800 lakos) a hsziungnu Xiutu király fiának leszármazottja, de az állandó lakosság száma csak 400-500 körül mozog. A fiatalabb generáció tagjai inkább Hangzhouban, Sanghajban dolgoznak, a hátrahagyottak többnyire egészségileg gyenge idősek és gyermekek.

Wang Chuntao 20 évvel ezelőtt férjhez ment egy itt lakó Jin vezetéknevű férfihez, két gyermekük már befejezte az egyetemi tanulmányaikat, az egyik jelenleg Sanghajban, a másik Hefeiben, Anhui tartomány székhelyén dolgozik. Wang Chuntao egyedül gondoskodik idős szüleiről és unokáiról. Wang Chuntao tealevelet szed, amelyeket elad a helyi teagyártóknak. Egy évben 2-3 ezer jüan bevételre tesz szert.

„A falunkban van egy kis klinika, a megyénkben egészségközpont is van. A falunkban lakó idősek nyugdíjjárulékban részesülnek, így a megélhetés és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés már nem gond. Ezért itthon szeretnék maradni, itt földet művelek és el is tudom tartani magamat és a családomat. A kínai újévkor visszajönnek a gyermekeim és akkor összegyűlünk."

2010-ben Nanxi ősi falu megkapta az Anhui tartomány történelmi és kulturális falva címet, 2012-ben felkerült a kínai hagyományos falvak listájára. A hsziungnu kulturális turizmus fejlesztése jobban biztosítja Nanxi falu lakosainak mindennapi életét, de az idősebb falusiak azt remélik, hogy a fiatalok visszajönnek a faluba. Egyrészt az idősebbeknek szükségük van gondoskodásra, másrészt az ősi hsziungnu kulturális folytonosság biztosítása előbb-utóbb a következő generáció feladata lesz.

A kínai holdnaptár szerinti nyolcadik hónap 13. napján az itt lakó Jin vezetéknevűek imádkozni szoktak az éghez. Egész évben ez a legnagyobb ünnepük. Ezen a napon a nemzetség első emberének vezetésével mindenki térden állva imádkozik az istenekhez és szellemekhez, megtisztítják testüket és a falujukat, valamint kiűzik a gonosz szellemeket, hogy a falu békében prosperáljon. Egyes idős lakosok még ma is fenntartják az égimádat hagyományát. De mivel a fiatalok egymás után elhagyták a falut, az ősi hsziungnu hagyomány továbbörökítése nagy kihívással néz szembe.

„A fiatalok elvándorolnak, inkább nagyobb városokban élnek, itt már csak a 80 évesek tudják, hogyan zajlik az ég vallásos tisztelete. Én tudom, hogy ez a kultúra része, de miután az idősek meghalnak, a hagyomány is eltűnik velük" - mondta Jin Xiaogui, aki szintén Nanxi falu lakója. Úgy emlékszik, hogy gyermekkorában sokszor hallott ősi hsziungnu nyelvű dalokat, így ő is megtanult közülök néhányat a dallam és a kiejtés alapján. Jin Xiaogui értékes kincsnek tartja ezeket a dallamokat és mindazt, amit az idősebbek továbbadtak nekik. A fiatalok felelőssége a továbbörökítés.

Jin Xiaogui

„A holdra és a csillagokra nézve, csak a sztyeppére gondolok. Hiányzik a szép táj és nem jön az álom. A gyermekkoromban tapasztalt szeretetet és törődést soha nem felejtem el, nem felejtem el. Hangszeren játszva énekelek és nosztalgiát érzek, elfújja a szél a szomorú dallamot északra. Nézzétek a havat a hegyek túloldalán, olyan tiszta, mint a szívem, mint a szívem. A lófejes hegedű bús hangja sem fejezi ki a honvágyamat. Búcsút mondtam a családomnak, de a megtört szívem nem tudott nyugodni. A lófejes hegedű húrja peng, a szívem is a dallammal együtt száll..."

Jin Xiaogui reméli, hogy a fiatalok visszajönnek a faluba, mert az ott maradtaknak szükségük van gondoskodásra, továbbá az ősi hsziungnu kultúrát is tovább kell örökíteni. Mindenki megváltozik, aki nagyvárosban dolgozik, de honvágyuk is van, úgy, mint ahogy az az iménti dalban is hallható volt: „A gyermekkoromban tapasztalt szeretetet és törődést soha nem felejtem el, nem felejtem el."

A Nanxi falu lakosai

Nanxi falu lakosai hegyi forrásvizet isznak és maguk által termelt zöldséget esznek. Nem gondolnak rá, hogy mi vár rájuk a jövőben, csak azt tudják, hogy itt szépen álmodnak, itt a faluban a csillagok fényesebben ragyognak. Ha egyszer fejlett lenne Nanxi falu turizmusa, akkor egy kis panziót nyitnának a turisták számára, így sokkal jobb lenne az életük, és akkor a fiatalok is örömmel jönnének vissza.

Vélemény
Hírek top10
Műsorok top10
Egészségtippek
Heti kínai vicc
• Az úrfi
Ketten vitatkoznak: ki a boldogabb, a nagyúr avagy az úrfi? Egyikük azt mondja, hogy a nagyúr a boldogabb, hiszen minden földi jóval rendelkezik, mindenkinek parancsolhat. A másik viszont azt állítja, hogy az ifjú úr a boldogabb, hiszen gond nélkül él, mindent készen kap, nem úgy mint az apja...
More>>
Nyelvlecke
Bemelegítés
Párbeszédek
Nyelvi Lábjegyzet
Kulturális tippek
Gyakorlatok
Turizmus
Világörökség
Táj-kép
Utazzunk a múzeumokba
MűsorvezetőkKapcsolat
E-mail: hun@cri.com.cn Tel: 86-10-6889-2124 Fax: 86-10-6889-2089
Címünk:
Hungarian Service, CRI-32 China Radio International P.O.Box 4216, BEIJING P.R.China 100040
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China