• Magunkról• Oldaltérkép• Kapcsolat
HÍREK MÁS PERSPEKTÍVÁBÓL
Nagyvilág | Gazdaság | Biztonságpolitika | Kultúra és Társadalom
A Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium a barátság hídja
2017-06-30 14:12:34
CRI

Liu Yandong kínai miniszterelnök-helyettes júniusi magyarországi útja során ellátogatott a Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumba. Íjgyártó István, a KKM kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára, Medgyessy Péter volt magyar miniszterelnök és Erdélyi Zsuzsanna, az iskola igazgatójának kísérletében megtekintette a magyarországi Konfuciusz Intézetek eredményeit bemutató kiállítást, meghallgatta a négy magyarországi Konfuciusz Intézet igazgatójának beszámolóját, megnézte a magyar tanárok kínai nyelvi óráit és a diákok előadásait, valamint részt vett az iskola Konfuciusz Tantermének alapító ünnepségén.

A Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Iskola 2004-ben jött létre az akkori kínai államfő, Hu Jintao és Medgyessy Péter volt magyar miniszterelnök közös kezdeményezésére és támogatásával. A kínai vezetők, köztük Xi Jinping kínai államelnök és Li Keqiang kínai miniszterelnök már jártak az iskolában. Létrehozása óta az iskola gyors ütemben fejlődik, általános iskola és gimnázium is van az oktatási intézményben. Ez az egyetlen kínai és helyi nyelvi, 12 éves rendszerű állami iskola Magyarországon, sőt Közép- és Kelet-Európában is. Közel ezer diákot képeztek az iskolában, az iskola fontos platformként szolgál ahhoz, hogy a magyar gyerekek elsajátíthassák a kínai nyelvet és megismerhessék a kínai kultúrát. Liu Yandong kínai államtanácsos kijelentette, hogy a népek közötti barátság hozzájárul az országok közötti kapcsolatokhoz, a kölcsönös megismerés hozzájárul a népek közötti barátsághoz, a nyelv a kultúra hordozója és a kommunikáció eszköze, a nyelv elsajátítása hozzájárul a baráti kapcsolatok kialakításához és a világ megismeréséhez.

--------------bejátszás (Liu Yandong)----------------

„A Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban megnyílik Magyarország egyetlen Konfuciusz Tanterme. Az iskola csatlakozik a Konfuciusz Intézet családjához, így élénkítheti a kínai–magyar kulturális cserekapcsolatokat. Remélem, hogy az iskolában több és tartalmas kurzusokat tartanak, nemcsak nyelvet, hanem a kínai kultúrát is tanítják, és a kínai–magyar barátság több nagykövetét képzik."

Íjgyártó István, a KKM kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára úgy véli, hogy a kínai–magyar kapcsolatok jól fejlődnek, gyorsan fejlődnek a kereskedelmi kapcsolatok, eredményesek az idegenforgalom és kultúra területén történő együttműködések. A magyar kormány külügyi és külkereskedelmi politikái harmonizálnak az „Övezet és Út" kínai kezdeményezéssel, a kétoldalú együttműködések terén óriási növekedés várható. A Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium szakembereket képez a kétoldalú kapcsolatok jövőbeni fejlesztése számára.

------------bejátszás (Íjgyártó István)---------------

„A kínai–magyar kétoldalú kapcsolatok jövője szempontjából kiemelt jelentőségű a Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, hiszen az intézményben nyújtott kétnyelvű képzés első lépcsőfoka annak a folyamatnak, amelynek a végén a magyar és a kínai nyelvben és kultúrában is jártas szakemberekre, a kétoldalú kapcsolatok építésében kulcsszerepet játszó közvetítőkre tehetünk szert a következő generációkban."

Guo Jiaming, a Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium igazgatóhelyettese arról tájékoztatott, hogy jelenleg 9 osztály, 16 csoport és 410 diák van az iskolában, a diákok kétharmada magyar, a kínai diákok száma meghaladja a százat.

-----------------bejátszás (Guo Jiaming)-------------------

„Kína erejének, az »Övezet és Út« kezdeményezésnek köszönhetően egyre több magyar diák jár az iskolánkba. A magyar diákok nagy kedvvel tanulják a kínai nyelvet. Mind a kínai származásúaknak, mind a magyaroknak tanítunk kínai nyelvet. Xi Jinping kínai államfő magyarországi látogatása során ellátogatott az iskolánkba és elmondta, hogy amikor az itteni gyerekeket nézi, akkor érzi, hogy a jövőben is lesznek olyanok, akik a kínai–magyar barátságért dolgoznak. Eleget akarunk tenni Xi Jinping reményének, jól teljesítjük a feladatainkat és jól végezzük az oktatási munkát."

Wang Yue kínai tanár az iskolában, elmondta, hogy a 2008-as pekingi olimpiai játékok után egyre több magyar diák kezdett tanulni az iskolában, és nagy örömmel tanulnak. Kína gyors és egészséges fejlődésének köszönhetően a szülők szívesen küldik a gyerekeket az iskolába, remélik, hogy a szép jövő érdekében a gyerekek elsajátítják a kínai nyelvet. Jelenleg naponta tartanak kínai nyelvi kurzust, a nagyobb diákok hetente egyszer járnak kínai kultúra órára, bizonyos számítógépes és művészeti órákat kínai nyelven tanítanak.

---------------bejátszás (Wang Yue)-------------------

„Egyre több gyerek érdeklődik a kínai kultúra és a kínai nyelv iránt. Sokszor szerveztük meg, hogy az itteni diákok Kínába utazzanak, és ott kommunikáljanak a kínai anyanyelvű diákokkal."

Ma Hongbo 15 éves diák az iskolában, már 8 éve tanulja a kínai nyelvet, második helyezett volt az idei Kínai Nyelvi Híd nevű versenyen. Elmondta, hogy már háromszor járt Kínában, volt Sanghajban, Pekingben, Kantonban, Shenzhenben és Hongkongban is, nagyon szereti a kínai konyhát, különösen baozit és a jiaozit, vagyis a húsos táskát.

-----------bejátszás (Ma Hongbo)-------------

„Nagyon nehéz a kínai nyelv, de érdekes a tanulása. Nekem jól meg kell tanulnom kínaiul, kínai egyetemre fogok járni, egyetem után pedig kínaiakkal fogok dolgozni."


Vélemény
Hírek top10
Műsorok top10
Egészségtippek
Heti kínai vicc
• Az úrfi
Ketten vitatkoznak: ki a boldogabb, a nagyúr avagy az úrfi? Egyikük azt mondja, hogy a nagyúr a boldogabb, hiszen minden földi jóval rendelkezik, mindenkinek parancsolhat. A másik viszont azt állítja, hogy az ifjú úr a boldogabb, hiszen gond nélkül él, mindent készen kap, nem úgy mint az apja...
More>>
Nyelvlecke
Bemelegítés
Párbeszédek
Nyelvi Lábjegyzet
Kulturális tippek
Gyakorlatok
Turizmus
Világörökség
Táj-kép
Utazzunk a múzeumokba
MűsorvezetőkKapcsolat
E-mail: hun@cri.com.cn Tel: 86-10-6889-2124 Fax: 86-10-6889-2089
Címünk:
Hungarian Service, CRI-32 China Radio International P.O.Box 4216, BEIJING P.R.China 100040
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China