Magunkról
Oldaltérkép
Kapcsolat
in Web hungarian.cri.cn
Kína egy magyar szemével: A kínai egyetemisták nyári szünete 2.rész
2012-07-27 16:54:52 CRI

Az előző műsorunk előző részében a kínai egyetemisták nyaráról esett szó, így ismerkedtünk meg a Sunny Day Diákszövetkezettel.

A szervezetet két kínai egyetemista alapította, egyikőjük a Pekingi Egyetemre, másikuk a los angeles-i Kalifornia Egyetemre jár. A kezdetekről Chen Ding így emlékezett:

„2010 júliusában alapítottuk a Sunny Dayt egy középiskolai osztálytársammal. Én most a UCLA-n tanulok, a barátom pedig a Beidán tanul. Egy beszélgetésünk alkalmával merült fel a jótékonysági szervezetek kérdése, hogy Kína nyugati részén milyen oktatással kapcsolatos önkéntes munkákat lehetne szervezni. Belföldön elég sok ilyen szervezet van, nem csak az oktatás területén. Azonban ezen a területen a nem kormányzati szervezetek nem értek el jelentős eredményeket. Mivel én külföldön voltam, ő pedig itthon, így a különböző forrásokra építve alapítottuk a diákszervezetünket. Először csak oktatással kapcsolatos tevékenységet végeztünk, főleg a városi vendégmunkások otthonmaradt gyerekei és más szegény gyerekek részére. Most már a különböző jótékonysági projekteket is szervezünk az oktatási intézmények javára. A hazai és külföldi elitegyetemek diákjaira építve szeretnénk létrehozni egy globális önkéntes hálózatot, ez a célunk."

A Chen Ding által említett különböző források, amelyre a diákszervezetet alapozták, elsősorban a tagok sokszínűségét jelenti:

"A tagságunk két részre oszlik, az egyik a szervezet magja, akik koordinációs feladatot látnak el, és vannak önkénteseink, akik a terepmunkában vesznek részt. A koordinációs feladatokat ellátók közül 20-25 itthoni és tizenvalahány külföldi diák van. Összesen körülbelül harmincvalahány fő. Ezekhez a feladatokhoz hosszú távú elköteleződés szükséges. Tavaly egyszer, idén már háromszor tartottunk toborzást az önkénteseink részére. Nekik csak rövid távon kell elkötelezniük magukat. Tavaly 15, idén kb. ötven önkéntesünk van. Így összesen 50-60 önkéntes diák vett részt a tevékenységünkben, míg a „mag" harmincvalamennyi főből áll. Mindkét csoport esetében Kína minden részéről jöttek a tagok. A vezetőség tagjai világszerte több egyetemről érkeztek, belföldön ezek a pekingi Beida, Qinghua és Beiwai, valamint a zhejiangi, a wuhani egytemek és a ningbói Nottingham, főleg ezekről az egyetemekről. Az önkéntesek az egyetemek sokkal szélesebb köréből érkeznek. A külföldön tanuló tagjaink nagy része a UCLA-re jár, illetve annak valamelyik intézményében tanul. A keleti parton tanulók a top 30 egyetem valamelyikére járnak."

A sokszínű forrásokat nemcsak a tagság adja, hanem az is, hogy a szervezetet az Egyesült Államokban jegyezték be. Ennek okáról Chen Ding elmondta:

"Bár az utóbbi években egyre könnyebb, de azért még mindig meglehetősen nehéz Kínában nem kormányzati szervezeteket bejegyezni. Amerikában ezt a területet inkább támogatják. Tulajdonképpen nem muszáj bejegyezni az ilyen típusú tevékenységet, de amikor adományokat gyűjtünk cégektől, akkor a bejegyzés ténye nagy segítségünkre van. Meggyőzőbbek vagyunk így."

A Sunny Dayt először az Interneten kezdték el szervezni, majd az állami és a magánszférából is sikerült támogatókat találni:

"Kezdetben csak ketten voltunk a barátommal, először csak a barátainknak szóltunk az ötletünkről, például a Renrenen és a weibón. A barátaink továbbították a felhívásunkat, nemcsak a weibón, hanem fórumokon is például. Egyre többen tudtak rólunk és sokan beléptek. 2011 elején alapítottuk meg az első csoportot és tavaly a nyári szünetben került sor az első oktatási tevékenységre. Akkor a Chongqinghoz tartozó Wushan KISZ szervezete segített nekünk. Sok helyi kormányzatot megkerestünk telefonon, de mivel korábban nem csináltunk ilyesmit, ezért kevés bizalmuk volt irántunk. 11:19 A wushani kormányzat azonban fontosnak tartja az oktatást, viszont kevés erőforrásukat tudják erre áldozni. Így szívesen fogadták az általunk felajánlott lehetőséget. Az első programunk után hivatalosan is bejegyeztettük a szervezetünket. Én vagyok az „igazgató", van két helyettesem, az egyikőjük a belügyekért, másikuk a külügyekért felel. Hat osztályra tagolódik a szervezet: az oktatási és pénzügyi osztály, valamint a titkárság alkotják a három belügyi osztályt, a három külügyi osztály pedig a nemzetközi kapcsolatok, a PR és a HR osztályok. Ilyen módon hat osztályra osztottuk a munkát. [12:08] Tavaly sikerült két donor vállalatot is találni. Az egyik a Jieliya Csoport, a másik pedig a zhejiangi Zhongshun Ingatlanfejlesztő Vállalat. Ők már az első nyári programunkban is részt vettek, és idén is támogatnak minket."

A Wushan megyei Jinping általános iskolája a megyei oktatási hivatal javaslatára kezdett együttműködni a Sunny Day-jel. A diákszervezet által rendezett táborról Zhou Xianglin, az iskola igazgatója elmondta:

"Az iskolának csak annyi a dolga, hogy összehívja a gyerekeket és a menzát biztosítsa nekik, plusz szállást adjon az önkénteseknek. Minden mást a Sunny Day fizet. 4:36 A táborban minden tanuló részt vehet, az iskola 245 tanulójából 230 részt is vesz. A maradék 15 diák a szüleihez utazik, ezért nem lehetnek köztünk. 6:17 Úgy gondolom, hogy ez a program útmutatást ad nekünk, itt a hegyek között élőknek. Tavaly mind a gyerekek, mind az iskolánk tanárai részt vettek a táborban. A gyerekek és a szüleik is nagyon elégedettek voltak. Az egyetemisták gazdag városokból érkeztek ide, sok új dolgot mutattak a gyerekeknek, akik így jobban meg tudják ismerni a hegyeken túli világot. A tanároknak is sokat jelentett a program, hiszen ők is csak hagyományos oktatásban részesültek, de az egyetemisták újfajta szemléletet és módszereket mutattak nekik. 8:15 Azt hiszem, hogy az ide látogató egyetemisták is sok tapasztalatra tesznek szert. Tavaly egy 10 kilométeres gyalogtúrára vittük őket a hegyekben, amely kitartásra tanította őket, és a tanítás közben is sok tapasztalatra tehetnek szert. A tanulóink számára is nagyon jó az egyetemisták ittléte, mert bővíti a látókörüket. Ezért én örömmel támogatom a tábort."

A szintén Wushan megyében lévő Yingpan általános iskolájában is rendez tábort a Sunny Day. Erről Xie úr, az iskola igazgatója így vélekedett:

"Három fő jelentősége van a szervezet itteni tevékenységének. Az egyetemisták itt a gyakorlatban használhatják az egyetemen tanultakat, értékes tapasztalatokra téve szert. A mi tanulóink számára is nagyon hasznos, hiszen bővíti ismereteiket és tágítja a látókörüket. Arra is megtanítják a diákjainkat, hogy hogyan kell célokat kitűzni az életben. A tanáraink számára pedig új pedagógiai módszereket és látásmódot, ötleteket adnak az ide jövő egyetemisták."

Bár a táborok csak egy hétig tartanak, ennek ellenére Chen Ding úgy gondolja, hogy nagy hatást tudnak gyakorolni a gyerekek életére:

"Elég magabiztosak vagyunk a tábor hatásában, mert mi nem hagyományos tantárgyakat tanítunk, hanem érdekesebb órákat tartunk. Fontosnak tartjuk a tananyagon kívüli tudományos témákat, és hogy kétirányú legyen a diákok és a tanárok közötti kommunikáció. Arra ösztönözzük a gyerekeket, hogy saját álmaik, jövőképük legyen. Csillagászatot, földrajzot és történelmet, hagyományos kínai kultúrát, egyszerű gazdasági ismereteket tanítunk nekik. A hagyományos kínai oktatással szemben mi sok játékkal tanítunk, egyfajta bulihangulat van az osztályteremben, nincs nyomás a diákokon. Egy héten négy nap tartunk órákat, az ötödik napon pedig egy kis kirándulást szervezünk a környékre, ahol egy játékos verseny keretében kell használniuk a héten megszerzett tudásukat, a nyertesek pedig díjat is kapnak. Ezzel szeretnénk elősegíteni, hogy a diákokban rögzüljön, amit tanítottunk."

Chen Ding a szervezet jövőbeli terveiről elmondta:

"Nemcsak az a tervünk, hogy szélesítsük a tevékenységi körünket, hanem a meglévő tevékenységeinket is szeretnénk tökéletesíteni. Tevékenységünkkel igyekszünk példát állítani más szervezetek elé, hogy minél többen részt vegyenek a hasonló karitatív tevékenységekben. A jövőben több helyre is ki szeretnénk terjeszteni a tevékenységünket, talán Guizhou tartományra. Jobban meg szeretnénk érteni a helyi gazdaságot, hogy segíteni tudjunk a helyieknek a gazdaság fejlesztésében. A jótékonysági befektetések – mint például könyvtárak, menzák építése – terén is szeretnénk bővíteni a tevékenységünket. Idén 11 iskolai menzát fogunk újjáépíteni, amihez most keresünk támogatókat. Amennyiben sikerül több pénzt gyűjtenünk, úgy az iskolákat multimédiás eszközök vásárlásában is segítjük. Ezeket tervezzük az elkövetkezendő 1-2 évben."

A Sunny Day Diákszervezet mindenképpen különlegesnek tekinthető ma Kínában. Ennek a teljesen alulról szerveződő társaságnak a tagjai nagy szociális érzékenységről és felelősségvállalásról tettek tanúbizonyságot, amikor a saját karrierépítésük, esetleg bulizásuk helyett a hátrányos helyzetű gyerekek felkarolását tették meg a szervezet céljának. A Sunny Day ott tud hatékonyan segíteni, ahol talán semmilyen más szervezet nem tudna: megmutatja a gyerekeknek, hogy milyen az élet a falujuk határán túl és segíti lebontani azokat a gátakat a gyerekek fejéből, amelyek megakadályoznák őket abban, hogy kitörjenek falusi környezetükből.

1.rész

(Szerkesztette: Wang Yuzhe)

Kapcsolódó anyagok
Vélemény
Hallgassa online
Web hungarian.cri.cn
China ABC
Szavazás
Heti kínai vicc
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China